Laura’s Cheap Tricks #6

Brown Bag your lunch EVERY Day!

So you think you are saving yourself time and splurging on a little luxury by going out to eat for lunch  every day?  Wrong-o my friend.  This lunch will cost between $5-12 and in all likelihood be more food then you need to eat made with processed foods that are killing our generation.

If you pack a lunch 3 things happen, 1. You portion control your lunch, 2. You will eat better foods, 3. You will save money.  And without cutting a coupon you will cut your annual budget expenses.

Advertisements

About laurascheaptricks

Laura is a mom entrepreneur who owns a successful television production company in the greater Washington DC area. As the daughter of a couple of WW2/victory garden parents she is a free - associative thinker and often explores new and more efficient ways to accomplish tasks and save money. "I come by naturally."
This entry was posted in Food, Standard Cheap Tricks and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s